Ciążowe biegunki

CiężarnaOddawanie luźnego stolca w czasie ciąży zdarza się rzadko, ale nie jest niczym szczególnym. O wiele częściej kobiety ciężarne muszą zmagać się z zaparciami. Ciąża jest okresem, który nie zwiększa ryzyko występowania częstych biegunek. Są jednocześnie czynniki, które sprzyjają jej pojawieniu się u ciężarnej.

Czynniki sprzyjające biegunce w ciąży

Do okoliczności tych zalicza się:

  • Osłabienie układu odpornościowego, co sprzyja infekcjom wirusowym i bakteryjnym organizmu,
  • Zbliżający się poród,
  • Alergia pokarmowa i niestrawność,
  • Czynniki psychiczne,
  • Silny stres związany ze zbliżającym się porodem lub zdrowiem dziecka.

Ciężarna zmagająca się z biegunką pod koniec III trymestru ciąży musi zdawać sobie sprawę z tego, że jest to naturalna reakcja organizmu, który niejako przygotowuje się do wydalenia płodu. Ciało samodzielnie wywołuje pewne reakcje, które powodują konieczność opróżnienia kiszki stolcowej. Dzięki temu główka dziecka łatwiej będzie przechodzić przez kanał rodny. Z uwagi na to, przed samym porodem na ogół kobiecie wykonywana jest lewatywa.

Zapobieganie biegunkom

Biegunka w ciąży jest objawem, którego nie powinniśmy w żadnym przypadku lekceważyć. Jeśli utrzymuje się ona przez kilka kolejnych dni, a częstotliwość oddawania luźnych stolców jest dosyć duża, może dojść do odwodnienia organizmu kobiety i jednoczesnych zaburzeń elektrolitowych. Biegunka u kobiety ciężarnej powinna być powodem do skonsultowania się z lekarzem prowadzącym. Ginekolog podejmie decyzję, co zrobić w takiej sytuacji.

W przypadku, gdy biegunce towarzyszą inne objawy, takie jak silne bóle w okolicy żołądka, wymioty, gorączka czy osłabienie organizmu, należy natychmiast wezwać pomoc lekarską. Równocześnie, utrzymująca się przez kilka dni biegunka powinna skłonić ciężarną do wizyty w gabinecie lekarskim. Trzeba podkreślić, że może to być objawem poważnej infekcji, która zagraża płodowi i wymaga podjęcia natychmiastowej reakcji lekarskiej.

Podjęcie samodzielnego leczenia

Biegunki u ciężarnych można próbować leczyć domowymi sposobami. W trakcie pojawienia się luźnych stolców kobieta powinna dbać o uzupełnianie płynów w organizmie, żeby nie doszło do odwodnienia lub niedoboru mikroelementów. Wystarczy, że będzie ona piła duże ilości wody mineralnej lub herbaty. Picie mocnej herbaty, odgazowanej coca-coli lub jedzenie bananów może zatrzymać biegunkę. W ciąży można przyjmować takie leki na biegunkę jak węgiel, czy Smectę. Jeśli biegunka nie minie, należy udać się do lekarza ginekologa.

Przeczytaj również:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przebieg ciąży, Zdrowie ciężarnej i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *