Czy witaminy w ciąży są konieczne?

WarzywaDziecko rozwijające się w łonie matki dostaje od niej wszystkie niezbędne do wzrostu składniki pokarmowe. Aby maleństwo mogło się rozwijać, przyszła mama musi stosować zbilansowaną dietę. Ważne jest, aby dostarczała ona do swojego organizmu ważne dla zdrowia minerały i witaminy. W wielu przypadkach konieczne jest przyjmowanie przez kobiety ciężarne doustnych preparatów witaminowych.

Jeść dla dwojga

W ciąży wbrew powszechnym przekonaniom, wcale nie trzeba jeść za dwoje, ale dla dwojga. Oznacza to, że przyszłe mamy powinny zadbać, aby w ich diecie znalazły się warzywa, owoce, nabiał i chude mięso. Trzeba dbać o jakość, a nie ilość posiłków. W ciąży zapotrzebowanie na witaminy i składniki minerale rośnie aż o połowę. Dobra dieta nie jest w stanie dostarczyć ich wszystkich, dlatego też czasem należy zażywać gotowe preparaty witaminowo-mineralne. Na podkreślenie zasługuje przy tym fakt, że nie za każdym razem są one niezbędne.

Dużo owoców, warzyw, chude mięso, ryby, nabiał i kasze

Jeśli kobieta w ciąży odżywia się racjonalnie, je dużo owoców, warzyw, chude mięso, ryby, nabiał i kasze, w pięciu posiłkach dziennie, wcale nie musi dodatkowo brać witamin. Lekarze zalecają włączenie do diety suplementów witaminowych wtedy, gdy ciężarna jest wegetarianką, albo ma alergię na mleko krowie. W organizmie takich kobiet na ogół brakuje witamin z grupy B oraz żelaza. Należy więc je uzupełniać witaminami w tabletkach.

Żelazo i witaminy z grupy B

Witaminy są również zalecane w przypadku męczących nudności, ponieważ wymioty osłabiają organizm. Podobnie jest w przypadku anemii, wówczas lekarz na pewno zapisze młodej mamie preparaty krwiotwórcze, a więc rzeczone żelazo i witaminy z grupy B. Witaminy będą niezbędne również w przypadku drętwiejących nóg, skurczy, bólów w mięśniach i przy kołataniach serca, bowiem takie objawy są oznaką niedoboru magnezu w organizmie.

Witaminy B9

Nie ulega wątpliwości, że dobra dieta złożona ze zdrowych składników odżywczych, takich jak wysokiej jakości, chude mięso, warzywa, owoce i nabiał, to najlepsze źródło witamin i minerałów. Nie można z niej rezygnować na rzecz gotowych preparatów witaminowo-mineralnych. W czasie ciąży nie można zapominać o przyjmowaniu kwasu foliowego, czyli witaminy B9, która jest niezbędna dla nienarodzonego dziecka.

Lekarz ginekolog powinien zadecydować

Nie należy samodzielnie ordynować sobie żadnych witamin, ponieważ to lekarz ginekolog powinien zadecydować o tym, jakie preparaty będą potrzebne w przypadku konkretnej pacjentki i czy w ogóle przyjmowanie w ciąży jakichkolwiek tabletek witaminowych będzie koniecznością.

Przeczytaj również:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zdrowie ciężarnej i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Czy witaminy w ciąży są konieczne?

  1. Kamixxx pisze:

    Ja po mimo zmiany diety i tak miałam nie dobór witamin lekarz zalecił mi branie suplementu diety i faktycznie wyniki się poprawiły ja brałam ladee Vit

  2. kaja pisze:

    Ja całą ciąże, starłam kontrolować się to co jem, jadłam dużo witamin i warzyw, na szczęście wszystkie wyniki miałam ok, ale mimo to stosowałam suplement diety ladee vit, lekarz nie miał nic przeciwko, teraz obecnie stosuje ten sam suplement w czasie karmienia i nie żałuje swojej decyzji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *